Sommarhälsningar

Här välkomnar vi under sommaren hälsningar från er som brukar vara med i vår gemenskap i Fuengirola. Sänd ett e-postmeddelande till ordf@turistkyrkan.info och bifoga en bild om du så önskar. Startdatum 19 juli.




Berit och Börge Schönbeck äter hos Ottsjökocken. Tillsammans med svärmor var vi enda gästerna denna kväll. Mycket god mat.
Vi hälsar till alla våra vänner och önskar er en fortsatt god sommar.
Barnbarn # 13


En sommarhälsning till hemsidan. Vi har det skönt och avkopplande hemma i Kungsängen. Har semestrat i vår husvagn på Öland under två härliga högsommarveckor med sol och bad. Vi har även varit på en del möten i tältsalongen. Träffade Sven och Ingalill Bergholm och en del andra Spanienvänner. Sven hade en kväll som hade temat 60 + där  Marie-Louise och jag blev intervjuade och fick berätta om Skandinaviska turistkyrkan i Fuengirola. Vi sjöng även ett par duetter.

Varma hälsningar till er alla, ser fram emot att mötas igen. Vi kommer till Fuengirola den 15 september.


Vivianne och Bernt framför sommarhuset
Bästa vänner till Turistkyrkan!

Hoppas ni alla har haft en skön och avkopplande sommar.

Ett sammandrag av vår sommar: I maj upp till Sundsvall och sommarstugan. Ombyggnad av kök med nya skåp, bänkar, kakel och tapeter.
Under juni var vi tre veckor i USA. Först Los Angeles där vi har en dotter i musikbranschen. Sedan bilresa till Dallas i Texas och åter till LA. Intressanta kyrkobesök i USA; Dreamcenter i LA alltid lika inspirerande.
I juli var vi åter i Sverige och fick besök av barn och barnbarn. Bad, utflykter mm. Bernt medverkade i sångaftnar på Pingstkyrkans församlingsgård. Predikan, sång och trumpetspel(!) i Pingstkyrkan i Sundsvall.
Augusti har innehållit ett bastubygge, klippning av häckar och att äta surströmming med våra grannar. Alltid lika gott! (hmm tycker redaktören)

Vädret har varit det bästa på många år.Tacksam till vår Herre och skapare att vi får ha det så bra. Arbete och avkoppling, härlig gemenskap med grannar, vänner och familjen, vad kan man mer begära av livet? (Möjligen lite mer golf tycker Bernt).

Vivianne och Bernt Nordström

Nyheter